Підривна машинка КПМ-1 (KPM-1)

udar
Розділ статті: Теорія

КПМ-1 (KPM-1), Конденсаторна Підривна Машинка – радянська підривна машинка, створена в 1960-х років для ініціювання підриву електродетонаторів.

Тактико-технічні характеристики підривної машинки КПМ-1 (KPM-1)

Габаритні розміри
– Довжина 103 мм
– ширина 87 мм
– Висота 166 мм
• Напруга 1500 В
• Сила струму 5 А
• Маса
– Машинки 1,6 кг
– Повного комплекту 2,6 кг
• Зусилля натискання кнопки ініціювання 2,6 кг
• Загальний опір мережі
– не більше 300 Ом при послідовному з’єднанні електродетонаторів
– не більше 15 Ом при паралельному з’єднанні електродетонаторів
• Кількість вибухових детонаторів
– 100 при послідовному з’єднанні електродетонаторів
– 5 при паралельному з’єднанні електродетонаторів

Тактико-технічні властивості підривної машини КПМ-1А У1.

Тип машинки………………………………………… …………………………………………. конденсаторна
Напруга, що виробляється (номінальна)………………………………….. 1500-1860 вольт
Ємність конденсатора-накопичувача 4 мкф
Габаритні розміри:
-у футлярі  23 на 17.5 на 9.8см.
-без футляра   16.6 на 10.53на 8.7см.
Вага повного комплекту машинки .. 2.6кг.
Вага машинки .. 1.7 кг.
Зусилля натискання кнопки “Вибух” .. 2.6 кг.
Час обертання заводної рукоятки до готовності до роботи однієї машинки – 4 сек.
двох з’єднаних машинок – 8 сек.

 

Конденсаторна підривна машинка КПМ-1 (KPM-1) призначена для ініціювання вибуху електродетонаторів шляхом подачі на них напруги та струму достатніх для нагрівання платино-іридієвого або ніхромового містка до температури спалаху запального складу.

Принцип роботи КПМ-1 (KPM-1) заснований на обертанні приводної ручки (1), вставленої в гніздо приводу (2), внаслідок чого відбувається накопичення електричного заряду в електролітичному конденсаторі великої ємності (4 мкф) і при натисканні на кнопку вибуху (3) електричний заряд напругою 1500 вольт і силою струму близько 5-6 Ампер подається на вихідні клеми машинки (4), до яких приєднуються дроти електровибухової магістралі.

Такого електричного заряду достатньо, щоб підірвати до 100 електродетонаторів, послідовно з’єднаних або до 5 електродетонаторів, з’єднаних паралельно.

При необхідності дві машинки КПМ-1 (KPM-1) можна з’єднати у каскад за допомогою перехідного кабелю. У цьому випадку слід обертати приводну ручку будь-якої з двох машинок, а натискати кнопку вибуху тієї машинки, до якої приєднані дроти електровибухової мережі.

Такий каскад забезпечує підрив до 200 послідовно з’єднаних електродетонаторів при загальному опорі мережі до 700 Ом або до 5 електродетонаторів, з’єднаних паралельно.


 

Конденсаторна підривна машинка КПМ-1А У1 призначена для ініціювання вибуху електродетонаторів шляхом подачі на них напруги та струму достатніх для нагрівання платино-іридієвого або ніхромового містка до температури спалаху запального складу.

Простіше кажучи, підривна машинка використовується для підривання зарядів ВР електричним способом.
Принцип її роботи заснований на тому, що при обертанні приводної ручки, вставленої в гніздо приводу відбувається накопичення електричного заряду в електролітичному конденсаторі великої місткості, а при натисканні на кнопку вибуху електричний заряд напругою 1500 вольтів і силою струму близько 6-8 ампер подається на вихідні клеми машинки. До цих клем приєднуються дроти електровибухової магістралі. Такого електричного заряду достатньо, щоб підірвати до 100 електродетонаторів, послідовно з’єднаних або до 5 електродетонаторів, з’єднаних паралельно. Загальний опір електровибухової мережі не повинен перевищувати 350 ом.

При необхідності підривання більшої кількості електродетонаторів можна дві машинки з’єднати в каскад за допомогою перехідного кабелю. У цьому випадку слід обертати приводну ручку будь-якої з двох машинок, а натискати кнопку вибуху тієї машинки, до якої приєднані дроти електровибухової мережі. Такий каскад забезпечує підрив до 200 послідовно з’єднаних електродетонаторів при загальному опорі мережі до 700 ом або до 5 електродетонаторів, з’єднаних паралельно.

Для використання машинки необхідно під’єднати до вихідних клем машинки дроту електровибухового ланцюга, повернути заслінку на корпусі та вставити рукоятку у гніздо. Енергійно обертаючи рукоятку за годинниковою стрілкою, дочекатися загоряння індикаторної лампи на верхній поверхні машинки та натиснути на кнопку “Вибух”.

Зауважимо, що якщо після зарядки машини витягти заводну рукоятку, то натискати на кнопку марно. Вилучення рукоятки призводить до того, що відбувається внутрішнє замикання і розряджається конденсатор.

Кількість вибухових детонаторів від однієї машинки:

 

Тип електродетонаторів Послідовне з’єднання електродетонаторів шт Послідовне з’єднання електродетонаторів опір ланцюга (ом) Паралельне з’єднання електродетонаторів шт Паралельне з’єднання електродетонаторів (ом)
ЕДП, ЕДП-Р (платино-іридієвий місток) 100 шт 350 Ом 5 15
ЕД-8Е, ЕД-8Ж (ніхромовий місток) 100 шт 300 Ом 4 15

Кількість вибухових детонаторів від двох машинок:

Тип електродетонаторів Послідовне з’єднання електродетонаторів шт Послідовне з’єднання електродетонаторів опір ланцюга (ом) Паралельне з’єднання електродетонаторів шт Паралельне з’єднання електродетонаторів (ом)
ЕДП, ЕДП-Р (платино-іридієвий місток) 200 шт 700 Ом 5 30
ЕД-8Е, ЕД-8Ж (ніхромовий місток) 200 шт 600 Ом 4 30

У футлярі крім самої машинки з приводною рукояткою на верхній поверхні під машинкою в ніші розташовується пульт-пробник перевірки та запасна приводна рукоятка. А у ніші за машинкою з’єднувальний кабель для другої машинки.

Примітка. У машинках КПМ-1 пульт-пробник спрощеної конструкції. Власне, просто баластовий опір. При перевірці машини КПМ-11 потрібно було під’єднати до неї два електродетонатори, з’єднані паралельно. Вибух електродетонаторів свідчив про справність машини.

Пульт-пробник машинки КПМ-1А У1 має дві неонові лампочки, які дозволяють перевірити справність машини використання електродетонаторів. Для цього пульт підключається до клем машини, машинка заряджається і натискається кнопка “Вибух”. Одна з лампочок має спалахнути та згаснути, а друга горіти близько 30 секунд. також на пульті є роз’єм для другого. машинки, що дозволяє перевіряти каскад із двох машинок.

Крім того, пульт дозволяє перевіряти придатність машинки для підривання електродетонаторів, характеристики яких невідомі. Для цього два паралельно з’єднані електродетонатори приєднуються до вихідних клем пульта, машинка заряджається і натискається кнопка “Вибух”. якщо електродетонатори вибухнули, їх характеристики відповідають характеристикам штатних радянських електродетонаторів.

 

Джерела

  • Посібник з підривних робіт. Військове видавництво. Москва. 1969р.
  • ГОСТ 5462-72. Машинка підривна конденсаторна.
  • Field Manual 5-250 (FM 5-250). Explosives and Demolition. Headquarters, Department of the Army, Washington, DC, 15 June 1992
  • Technical Manual 9-1375-213-12 Сhange 19 (TM 9-1375-213-12 С19). Operators and Organizational Maintenance Manual (Including Repair Parts and Special Tools List) для Demolitions Materials. Headquarters, Департамент з Army. Washigton, DC, 1 May 2000 року.
  • Technical Manual TM 43-0001-38 C2. Army Amminition Data Sheets for Demolition Materials. Headquaters Департамент віри. Waschington, DC., July 1996
03 Січня 2023

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні події
Схожі статті: