Підривна машинка ПМ-4

udar
Розділ статті: Теорія

Малогабаритна підривна машинка ПМ-4 призначена для ініціювання електродетонаторів та електрозапальників типів ЕДП, ЕДП-р, НХ-10-1.5, НХ-ПЧ та інших, що мають аналогічні характеристики під час виконання вибухових робіт електричним способом. Також використовується для ініціювання касет системи дистанційного мінування ПКМ “Вітер-М”. Може використовуватися для підриву керованих протипіхотних мін або приведення в бойове та безпечне положення протитанкових мін у керованих мінних полях, приведення в бойове та безпечне положення керованих об’єктних та протитранспортних мін.

Машинка забезпечує вибух до п’яти послідовно з’єднаних електродетонаторів типу ЕДП при загальному опорі електровибухового ланцюга не більше 20 ом, що відповідає довжині магістральної лінії із дроту СПП-1, СПП-2 довжиною до 100 метрів (реально до 50-70 метрів). Напруга, що розвивається машинкою до 30 вольт при струмі 1.5-2 ампера. Розвивається потужність 100-120 МДж.

Вага машинки 400 гр., Діаметр 53 мм, довжина 115 мм.

За допомогою машини можливе виконання таких дій:

  • Самоперевірка справності машинки;
  • Перевірка справності електродетонаторів;
  • Перевірка справності електровибухового ланцюга;
  • Видача електроімпульсу для вибуху електродетонаторів або як керуючий сигнал.

Робота машинки заснована на генерації імпульсним індукційним генератором електричного імпульсу та видачі його в електролінію з приєднаним електродетонатором. Корпус служить для розміщення та герметизації елементів машини. З одного боку в нього вкручена основа, на якій є затискачі для підключення проводів електровибухової мережі та контрольний світлодіод. З протилежної сторони в корпус вставлений шток штовхача. Корпус машини герметичний.

Імпульсний індукційний генератор має індукційну котушку на сердечнику, що є частиною магнітопроводу з потужним постійним магнітом, при різкому натисканні рукою на штовхач відбувається розмикання магнітного ланцюга, що призводить до збудження електричного імпульсу в обмотці.

Комплект підривної машинки складається з власне підривної машинки та пластмасового пенала з 30 метрами двопровідного електрокабелю.

Для самоперевірки машинки необхідно потягнути та повернути перемикач у положення “Запобігання”  (червоні сигнали на припливі закриті перемикачем), з’єднати клеми відрізком дроту. Потім натиснути до упору та різко відпустити штовхач. Спалах світлодіода вкаже на справність машини.

Для перевірки електродетонатора необхідно потягнути та повернути перемикач у положення “Захист” (червоні сигнали на припливі закриті перемикачем), приєднати дроти електродетонатора до клем машинки. Потім натиснути до упору та різко відпустити штовхач. Спалах світлодіода вкаже на справність електродетонатора.

Від автора. Чомусь, в інструкції по машинці не зазначено, що при перевірці електродетонатора необхідно його попередньо опустити в ямку, виконану в землі та накрити його лопатою або іншим важким предметом, як цього вимагають заходи безпеки під час перевірки підривних машинок та тестування електродетонаторів. Можливо автори машини вважають, що струм, що розвивається машиною в режимі перевірки не в змозі підірвати електродетонатор. Очевидно так воно і є. Але в практиці автора бували випадки вибухів електродетонаторів під час їх перевірок різними приладами, що тестують, які теж гарантували невибух електродетонатора при перевірці. Будь-який тестуючий прилад розрахований на нормальний електродетонатор, адже він може виявитися бракованим. Та й самі прилади, що тестують, часом, в силу несправності можуть видавати сигнал, що перевищує порогове значення. А сила вибуху електродетонатора така, що він обов’язково відриває три пальці та вибиває одне око (стандарт!).

Для перевірки електровибухового ланцюга необхідно потягнути та повернути перемикач у положення “Захист” (червоні сигнали на припливі закриті перемикачем), приєднати дроти лінії до клем машинки. Потім натиснути до упору та різко відпустити штовхач. Спалах світлодіода вкаже на справність електровибухового ланцюга та здатність машини підірвати електродетонатори ланцюга.

Для виробництва вибуху необхідно приєднати дроти лінії до клем машини. Потім потягнути та повернути перемикач у положення “Бойове” (червоні сигнали на припливі відкриті). Після цього різко вдарити тильною стороною долоні по штовхачеві або вдарити штовхачем об твердий предмет.

При використанні пеналу з комплекту машинки (пенал одноразовий (!)) і використовується в крайньому разі, коли немає інших дротів) необхідно зняти кришку з одного кінця, витягнути з нього трохи дроту і приєднати їх до клем машинки. Потім зняти кришку з іншого кінця пеналу та витягаючи дроти з пеналу, протягнути їх до місця вибуху, де приєднати їх до електродетонатора. Перемикач машинки в цей час повинен знаходитись у положенні “Захист”.

Від автора. Машинка хороша, надійна, легка, проста у застосуванні, але для повноцінних серйозних підривних робіт явно слабка. Вона найбільше підходить для використання з переносним комплектом мінірування ПКМ, з пультами управління керованих мін та мінних полів. Вона хороша для десантників, спецназівців. Сапери ж її тримають (зазвичай у сумках мінера-підривника) як резервне джерело струму.

Джерела

  1. Малогабаритна підривна машина ПМ-4. ТО та ІЕ. Представник замовника №6181. 1978р
  2. Б.В.Варенєшев та ін. Військово-інженерна підготовка. Навчальний посібник. Воєніздат. Москва. 1982р.
04 Січня 2023

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні події
Схожі статті: